VMware ESXi için Storage Teknolojileri

ESXi ana bilgisayarları, fiziksel depolama katmanını sanal makinelerden mantıksal olarak soyutlayan, ana bilgisayar düzeyinde depolama sanallaştırmasını destekler. Aşağıdaki depolama teknolojileri ESXi tarafından desteklenmektedir.

1. Direct-attached storage – SAS veya SATA gibi prokotollar kullanılarak doğrudan bir bağlantı aracılığıyla ESXi ana bilgisayarına bağlanan dahili sabit diskler veya harici depolama sistemleridir. Bu tür depolama, ana makinenizle iletişim kurmak için bir depolama ağı gerektirmez, ancak Yüksek Kullanılabilirlik ve vMotion gibi paylaşılan depolama gerektiren vSphere özelliklerini kullanmanızı engeller.
2. Fibre Channel – SAN’lar için kullanılan yüksek hızlı bir ağ teknolojisidir. SCSI komutlarını kapsülleyerek ve bunları FC düğümleri arasında ileterek çalışır. ESXi ana bilgisayarları, Fiber Kanal ana bilgisayar veri yolu bağdaştırıcıları (HBA’lar) ile donatılmalıdır.
3. Fibre Channel over Ethernet – Fiber Kanal çerçevelerini Ethernet ağları üzerinden sarmalayan bir ağ teknolojisidir. Aynı Ethernet bağlantısı hem FC hem de Ethernet trafiğini taşır.
4. Internet SCSI – iSCSI, SCSI kontrolünü ve verilerini TCP / IP paketlerinde kapsüllemek için kullanılan ve depolama cihazlarına standart TCP / IP ağları üzerinden erişim sağlayan bir protokoldür.
5. Network-attached storage – Standart TCP / IP ağları üzerinden paylaşılan bir dosya düzeyinde depolama türüdür. Dosyalara genellikle NFS (Ağ Dosya Sistemi) protokolü kullanılarak erişilir.

Sanal makineler, işletim sistemlerini, program dosyalarını ve diğer verileri depolamak için sanal diskler kullanır. Sanal diskler, kopyalanabilen, taşınabilen, silinebilen büyük dosyalardır ve tıpkı diğer dosyalar gibi arşivlenmektedir. Her sanal disk, fiziksel depolamada dağıtılan bir veri deposunda bulunur. Bir sanal makinenin bakış açısından, her sanal disk, bir SCSI denetleyicisine bağlı bir SCSI sürücüsü gibi görünür. Gerçek fiziksel depolamaya ana bilgisayardaki depolama veya ağ bağdaştırıcıları aracılığıyla erişilip erişilmediği, genellikle guest işletim sistemi ve uygulaması için şeffaftır diyebiliriz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *