VMware Sanal Disk Türleri

VSphere’deki bir sanal makinede üç tür sanal disk kullanılabilir.

1. Thick Provision Lazy Zeroed – Bu varsayılan disk türüdür. Sanal disk için gerekli alan, oluşturma sırasında tahsis edilir. Sanal makineden ilk yazma komutunda boşluk sıfırlanır. 10 GB olarak oluşturulan bir sanal disk, konuk işletim sistemindeki gerçek disk kullanımından bağımsız olarak veri deposunda 10 GB alan tüketecektir.

2. Thick Provision Eager Zeroed – Sanal disk için gerekli alan disk oluşturma sırasında ayrılır. Disk oluşturulduğunda alan sıfırlanır. Bu tür disklerin oluşturulması en uzun sürer, ancak sıfırlama işlemi çalışma zamanında gerçekleşmediğinden performans artışı vardır  . 10 GB olarak oluşturulan bir sanal disk, konuk işletim sistemindeki gerçek disk kullanımından bağımsız olarak veri deposunda 10 GB alan tüketecektir. Hata Toleransı gibi bazı gelişmiş vSphere özellikleri, bu disk tipini kullanmanızı gerektirir.

3. Thin Provision –  Bu türden bir disk, veri deposunda yalnızca gerektiği kadar alan kullanır. Bu, 10 GB sanal disk oluşturur ve içine 3 GB veri yerleştirirseniz, veri deposundaki yalnızca 3 GB alan kullanılacağı anlamına gelir. Boyut gerektiği gibi artacak olsa da, konuk işletim sistemlerindeki dosyalar silindiğinde küçülmeyeceğini unutmayın. İnce sağlanan diskler, üç disk türü arasında en düşük performansa sahiptir.

Sanal disk türü, sanal makine oluşturma sırasında seçilir.

Aşağıdaki tablo, vSphere’deki sanal disk türleri arasındaki farkları tanımlamaktadır.

Disk türüOluşturma zamanıBlok ayırmaSıfırlama
Thick Provision Lazy Zeroedhızlıtamamen önceden tahsis edilmiş.her bloğa ilk yazıldığında oluşur.
Thick Provision Eager Zeroedyavaştamamen önceden tahsis edilmiş.disk oluşturulduğunda oluşur.
Thin Provisionen hızlıTalep üzerine genişleme yaparblok tahsis edildiğinde oluşur.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *