Vmware Security Profile Servisleri

ESXi ana bilgisayarında çalışan hizmetleri (arka plan yordamları) yönetmek için Security Profile penceresini kullanabilirsiniz. Hizmetleri başlatabilir, durdurabilir veya yeniden başlatabilir ve başlangıç ​​davranışlarını kontrol edebilirsiniz. Güvenlik duvarı bağlantı noktalarının durumuna göre üç başlangıç ​​politikası arasından seçim yapabilirsiniz.

Start and stop with host – Bir hizmet, ana bilgisayar başladıktan kısa bir süre sonra başlar ve ana bilgisayar kapandıktan kısa bir süre sonra kapanır. Hizmet, NTP sunucusuyla iletişim kurma gibi görevlerini düzenli olarak tamamlamaya çalışacaktır. Bağlantı noktası kapatılmışsa ancak daha sonra açılmışsa, istemci kısa süre sonra görevlerini tamamlamaya başlar.
Start and stop manually – Servis durumunu yönetici belirler. Bağlantı noktası kullanılabilirliği dikkate alınmaz ve hizmetin durumu, ESXi ana bilgisayarı yeniden başlatıldıktan sonra bile korunur.
Start and stop with port usage – (VMware tarafından önerilir) Bu seçenek herhangi portta açıktır ve başarıyla tamamlanıncaya kadar başlatma girişimi devam ederse başlatma girişimi için bir hizmetin nedeni olur. Tüm bağlantı noktaları kapatıldığında hizmet durur.

ESXi sunucunuzda çalışan hizmetleri vSphere Web Client kullanarak yönetebilirsiniz. Envanterden ESXi ana makinenizi seçin,Manage > Settings > Security Profile ve Edit butonuna tıklayınız.

Edit Security Profile penceresinde, servislerimiz yönetmek için giriş yapıyoruz.

Yukarıdaki resimde SSH servisinin çalıştığını ve ana bilgisayarla başlayıp duracak şekilde yapılandırıldığını görebilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *