VMware vSphere bileşenleri

VMware vSphere , ESXi, vCenter Server, vSphere Client, vCenter Orchestrator, vSphere Update Manager gibi bileşenleri içeren bir yazılım paketidir. VSphere bileşenleri, sanallaştırma, yönetim, kaynak optimizasyonu ve sanal ortam için yararlı olan diğer birçok özelliği sağlar. vSphere, temeldeki fiziksel donanım kaynaklarını sanallaştırmak ve bir araya getirmek ve sanal kaynak havuzunu veri merkezine sağlamak için kullanılır. Ayrıca felaket kurtarma, yüksek kullanılabilirlik, hata toleransı, dinamik kaynak tahsisi gibi bazı gelişmiş sanallaştırma özelliklerini de destekler.

VMware’in sanallaştırma platformunda yeni olan kişiler bazen vSphere ve bileşenleri ile uğraşırken kafaları karışıyor. VSphere’in, Microsoft Office (Word, Excel, Access gibi bir ofis ürünleri paketi) gibi bir ürün paketi olduğunu ve ortamınıza yükleyebileceğiniz tek bir ürün olmadığını unutmayın.

İşte vSphere ürün paketinde bulunan en önemli bileşenlerin listesi ve açıklaması:

  • ESXi – tip 1 hiper yönetici. Hiper yönetici, sanal makineler oluşturan ve çalıştıran bir yazılım parçasıdır. VSphere’de sanal makineler ESXi sunucularına kurulur.
  • vCenter Server – sanal makineleri ve ESXi ana bilgisayarlarını merkezi olarak yönetmenize olanak tanıyan merkezi bir yönetim platformu ve çerçevesi.
  • vSphere Update Manager – ESXi ana bilgisayarlarınızı ve VM’lerinizi en son güncellemelerle yamalanmış halde tutmanıza yardımcı olan vCenter Server için bir eklenti paketi.
  • vSphere Web Client – sanal bir altyapıyı yönetmek için kullanılan web tabanlı bir kullanıcı arabirimi.
  • vSphere Client – tüm günlük yönetim görevleri ve sanal altyapının gelişmiş yapılandırması için grafik kullanıcı arabirimine (GUI) sahip yerel olarak yüklenmiş bir Windows uygulaması.

Üç vSphere sürümü vardır:

  • vSphere Standardı
  • vSphere Enterprise
  • vSphere Enterprise Plus

Buradan vSphere sürümleri arasındaki farkları bulabilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *