Windows Server 2012 Active Directory Kurulumu

Bu makalemizde Windows Server 2012 de Active Directory kurulumunu beraber yapılandırıcaz. Herkesin bildiği gibi Windows Server’ın daha önce ki versiyonlarında dcpromo komutunu kullanarak Active Directory kurulumu yapabiliyorduk. Windows Server 2012 ile gelen yeniliklerinden birisi ise birazdan aşağıda anlatacağımız GUI üzerinden veya daha sonraki makalemizde yayınlanacak olan powershell üzerinden kurulumu yapabiliyor olucaz. Active Directory kurulumuna geçmeden önce yapmamız veya kontrol etmemiz gereken en önemli konulardan birisi ise ip ayarlarımızın statik olarak doğru bir şekilde verilmiş olması gerekmektedir.İkinci olarak Admin şifremizin güvenilir bir şekilde ayarlanmış olması ve güncelleştirmelerin kontrol edilmesi gerekmektedir.Bunları hatırlattıktan sonra ise kurulumumuza geçebiliriz.

Active Directory kurulumuna başlamak için ilk olarak Server Manager konsolunu açıyoruz ve Add roles and features wizard’ı açıyoruz.

resim-1

Karşımıza gelen ekranda Before you begin sekmesinde Next düğmesine tıklarayarak devam ediyoruz.

resim-2

Select installation Type ekranında Role –Based or Feature-Based installation alanını şeçerek next düğmesine tıklayarak devam ediyoruz.

resim-3

Bu ekranda kurmak istediğimiz Active Directory kurulumu yapacağımız Server’ımızı seçelim ve next diğerek devam edelim. Bu bölümdeyken burdaki yeniliklerden de bahsetmek isterim. Windows Server ailesinin daha önceki versiyonlarından farklı olarak,diğer sunucularımıza uzaktan kurulum yapabiliyoruz ve vhd disklerimize offline olarak role kurabiliyor olucaz.

resim-4

Server Roles ekranında Active Directory Domain Services seçelim ve next diyerek devam edelim.

resim-5

Karşımıza gelen bu ekran Active Directory Domain Services ile beraber yüklenecek Features’ları görmekteyiz.Add Features diyerek devam ediyoruz.

resim-6

 

Bir önceki ekranda eklenicek olarak features’ları bu ekranda ekleyip çıkarabiliriz fakat standart olarak kurulumuna devam ediyoruz.

resim-7

Bu ekrandada next diyerek devam ediyoruz.

resim-8

Confirm Installation Selections da INSTALL düğmesine tıklayarak kurulumu başlatabilirsiniz. İsterseniz Restart the destination Server automatically if required a checkbox’ına tıklayarak, Server ın kurulumdan sonra restart etmesini sağlayabilirsiniz.

resim-9

resim-10

resim-11

Yukarıdaki ekranda kurulumun tamamlandığı görüyoruz ve Server ımızı yeniden başlatıyoruz.

Server ımız açıldıktan sonra Server manager’ı  açıyoruz ve resimdede gördüğümüz gibi Promote this Server to a domain controller tıklıyoruz.

resim-12

 

Şimdi gelen ekranda Active Directory ile ilgili yapılandıracağımız ayarlara geliyoruz. Deployment Configurition sekmesinde üç tane farklı anlamlara gelen şeçenekler görüyoruz.

Add a domain controller to an existing domain: Varolan veya başka domainlerden birine additional domain controller kurulumu için bu şeçeneği seçebiliriz.

Add a new domain to an existing forest:  Bu alanda varolan bir forest içerisine yeni bir domain kurulumu için şeçiyoruz. Yani child domain mi yoksa farklı bir domain tree mi kurucağımız ile ilgili şeçenekler görücez.

Add a new forest: Yeni bir domain kurulumu yapmamız için gereken şeçenektir.Biz yeni bir domain kurulumu yapacağımız için bu şeçenekten devam ediyoruz. Root domain name bölgesine aziz.local olarak bir domain name giriyoruz.

resim-13

Karşımıza gelen ekranda önemli olan konulardan birisi ise Domain Name System şeçeneğinin işaretli olmasına dikkat ediyoruz ve bizden Active directory çöktüğünde kurtarma konsolu olarak otomatik olarak oluşan administrator hesabının parolasını belirliyoruz ve next diyerek devam ediyoruz.

resim-14

Additonal Options ekranında burda bizden istenen NetBIOS ismidir. Ben burda AZIZ diyerek kurulumuma devam ediyorum.

resim-15

Paths ekranında değişiklik yapmadan devam ediyoruz.Sebebi ise group policy ayarlarının ve active directory nin kurulumu yapıldığı SYSVOL klasörüdür.

resim-16

Review Options ekranındada kurulumun başından şuanada kadar olan yapılandırmamızı bize özetlemektedir.Next diyerek devam ediyoruz.

resim-17

Prerequisites Check ekranında bazı uyarılar gelmektedir. İnstall diyerek kurulumu sonlandırabiliriz.

resim-18

Ve Active Directory kurulumumuzun sağlıklı bir şekilde kurulmuş olduğunu görüyoruz.

resim-19

 

Kurulumu tamamlanmıştır.

Umarım faydalı makale olmuştur.

 

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *