Windows Server 2012 R2 File Server Kurulumu

Şirket içerisinde dosya paylaşım sistemimizi sağladığımız bir özelliktir.File Server ile neler yapabiliriz,biraz bahsedelim.

Paylaşıma açtığımız dosya ve klasörler üzerinde kota belirleyebiliyoruz,Kullanıcı bazlı ve grup bazlı olarak yetkinlendirme yapabiliyoruz.Dosya uzantısına göre izin verebiliyoruz veya engelleyebiliyoruz.

Distributed File System (DFS): DFS, hem DFS Replication hem de DFS Namespaces’i içermektedir.Farklı bilgisayarlardaki dosya paylaşımlarımızı tek bir link üzerinden görüntülemeye yarayan bir özelliktir ve paylaşımın hangi bilgisayar üzerinden verildiğini göstermeden paylaşım sağlanmaktadır.

File Server Resource Manager (FSRM): FSRM kotaları yapılandırmak, file screening politikalarını tanımlamak ve bellek raporları üretmek de dahil sunucuda verinin depolamasını yönetmek için kullanılecek bir araç grubudur.

BranchCache for Network Files: Birden çok siteli bir ortamda şubelerdeki bilgisayarların yaygın bir biçimde indirilen dosyaları önbelleğe almalarına izin vermek için kullanılabilmektedir.

File Server’ın servislerinden kısaca bahsettikten sonra kurulum aşamasına geçebiliriz.Kurulumu çok basit kısa zamanda kurulabilmektedir.

İlk olarak Server Manager konsolunu açarak başlıyoruz.Add role and features seçeneğinden devam ediyoruz.

Yukarıdaki ekranda next diyerek devam ediyoruz.

Yukarıdaki ekranda next diyerek devam ediyoruz.

Yukarıdaki ekranda next diyerek devam ediyoruz.

Yukarıdaki ekranda makalemizin başında belirttiğimiz rollerin kurulumunu gerçekleştiriyor olacağız.File Server ile ilgili rolleri seçip next tuşuna tıklayıp devam ediyoruz.

Confirmation alanında Install tuşuna basılarak kurulumu başlatıyoruz.

Evet arkadaşlar kurulum tamamlanmıştır.Sunucumuzu yeniden başlattıktan sonra File server ile dosya paylaşımına başlayabilirsiniz.File server ile ilgili konfigurasyon işlemlerini gelecek makalelerde görmüş olucaz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *